3… 2… 1… ZWR start!

29/10/2018

 

Kiedy w listopadzie zeszłego roku jechałem na pierwsze spotkanie w sprawie Zespołów Wczesnego Reagowania w Krakowie, nie sądziłem, że uruchomienie sprawnie działającego nowego systemu w naszym szpitalu będzie tak czasochłonne. Podpisanie umowy z Centrum Monitorowania Jakości, wstępne rozmowy i założenia funkcjonowania zespołu, w marcu 2018 zarządzenie Dyrektora powołujące Zespół Wczesnego Reagowania i szkolenie prowadzone przez dr. Piotra Gałkina (bardzo dobrze zorganizowane i przeprowadzone – dziękuję). Następnie przystąpiliśmy do organizowania dokumentacji, personelu i sprzętu. Wykorzystaliśmy protokoły interwencji zaproponowane przez zespół Medycyny Praktycznej – w naszym przypadku okazały się wystarczające, nie potrzebowaliśmy ich modyfikować. Ustaliliśmy kryteria wezwania, opierając się na zaproponowanej przez ekspertów Medycyny Praktycznej skali NEWS i protokole komunikacyjnym SBAR (oba dokumenty dostępne w załącznikach – jeśli ktoś chce wykorzystać te dokumenty, to może śmiało do mnie pisać, podeślę wersję do edycji).


Koleżanek (jest nas troje) do pracy w zespole nie musiałem długo przekonywać. Trudniejsze okazały się rozmowy z pielęgniarkami. Pierwotnie zakładałem zespół składający się z ok. 10 pielęgniarek (z OIT i bloku operacyjnego), które pracowałyby w ZWR. Realia (braki kadrowe pielęgniarek anestezjologicznych) zmusiły mnie do porzucenia tego pomysłu i oparliśmy się wyłącznie na personelu Oddziału Intensywnej Terapii. Jak każdy nowy pomysł, ZWR budził pewne obawy – więcej pracy, zbyt częste interwencje, nadmiar dodatkowych obowiązków, obawy o brak współpracy z personelem innych oddziałów. Starałem się przekonywać do sensowności i potrzeby wdrożenia nowego systemu. Mam nadzieję, że częściowo mi się to udało. Wątpliwości dopiero pewnie rozwieje regularna praca. W międzyczasie nazwa zespołu zmieniła się z „szybkiego” na „wczesny”. Trzeba było zmodyfikować druki czy przygotować aneks do zarządzenia, w którym znajdą się wszystkie zmiany i aktualne ustalenia co do funkcjonowania zespołu w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie.
Jednocześnie z przygotowywaniem dokumentacji i werbowaniem członków zespołu zbieraliśmy niezbędny sprzęt. Zakładaliśmy pełną niezależność od zespołu resuscytacyjnego. Nasz szpital posiada budynki satelickie, więc używanie wspólnego sprzętu stwarzało zagrożenie braku sprzętu, w przypadku wyjścia do jednego z tych budynków w razie jednoczasowego wezwania do resuscytacji. Powstała lista sprzętu, która po kilku miesiącach udało się zrealizować. Mieliśmy trochę szczęścia, gdyż rok wcześniej modernizowaliśmy nasz OIT, więc część sprzętu była już kupiona. Dzięki temu znaczna większość sprzętu jest nowa i nie wymagało to od szpitala dodatkowych nakładów finansowych.

Lista sprzętu:
1. Wózek
2. Defibrylator z opcją pomiaru ciśnienia tętniczego, pulsoksymetrii, kapnometrii, AED, stymulacji przezskórnej, kardiowersji
3. Ssak elektryczny (z opcją pracy bateryjnej)
4. Respirator transportowy z zaawansowanymi trybami wentylacji
5. Pompa infuzyjna dwutorowa
6. Laryngoskop z różnymi długościami łopatek
7. Worki samorozprężalne do wentylacji dla dorosłych i dzieci
8. Butla O2
9. Termometr
10. Drobny sprzęt – kleszczyki, nożyczki, imadło, zaciski
Pozostały sprzęt jednorazowy i leki dostępny jest w artykule o proponowanym wyposażeniu zespołów.

 

Gdy wydawało się, że nic już nie stanie na przeszkodzie w uruchomieniu pracy naszego zespołu, pojawiły się problemy ze skompletowaniem kadry. Z uwagi na braki personelu lekarskiego część grafiku zawierała puste pola. Podobnie było z pielęgniarkami. Dodatkowo zmieniła się pielęgniarka oddziałowa na OIT, co też spowodowało chwilowo pewne problemy. Przy okazji rozdzieliliśmy funkcję pielęgniarki oddziałowej i koordynatorki ZWR. Trwały intensywne negocjacje pomiędzy Dyrektorem ds. Medycznych, Dyrektor ds. Pielęgniarstwa, Koordynatorem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Uzyskaliśmy w końcu porozumienie i zespół dostał zielone światło do rozpoczęcia działalności. Bardzo pomocne okazały się konsultacje prowadzone przez dr. Piotra Gałkina (ponownie bardzo dziękuję).
Aby zespół mógł rozpocząć skutecznie swoją pracę zorganizowaliśmy szkolenia dla każdego oddziału, który może wezwać ZWR. Dysponujemy odrębnym numerem telefonu, dedykowanym dla ZWR. Zespół początkowo będzie działał w godzinach 8.00–15.35. Będę namawiał dyrekcję, by rozszerzyć godziny działania zespołu do 12 godzin na dobę, a docelowo 24 godzin. Warunkiem oczywiście będzie popularność zespołu i pozytywny odzew z oddziałów szpitalnych. Założyliśmy pełną odrębność sprzętową i kadrową. Wyłączyliśmy z wezwań SOR, Oddział Opieki Paliatywno–Hospicyjnej i Oddział Psychiatryczny (budynek umieszczony w innej części miasta). Ustaliliśmy, że członkowie zespołu pomiędzy wezwaniami będą pomagać w pracy OIT. Dodatkowo zabezpieczymy interwencje realizowane do tej pory przez lekarza OIT – kardiowersje, znieczulenia dzieci do tomografii komputerowej czy konsultacje anestezjologiczne.
Po niemal rocznym przygotowaniu nasz zespół 4.11.2018. rozpoczyna działalność. Da się?

Jacek Milecki
Kierownik ZWR SSzW w Ciechanowie
Starszy asystent OAiIT

 

Udostępnij na:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe wpisy

Co się zmieniło w naszym szpitalu

17/09/2019

0 komentarzy

Razem możemy wiele!

22/11/2018

0 komentarzy

Rola pielęgniarki w Zespole Wczesnego Reagowania

20/11/2018

0 komentarzy

Zapytaj eksperta

Masz jakieś dodatkowe pytania? Wypełnij formularz kontaktowy i dowiedz sie więcej.

Wypełnij formularz